środa, 22 marca 2017

Praktyki gastronomiczne na Sycylii

    Na przełomie stycznia i lutego 10 uczennic (Julita Błasiak, Iwona Chruściel, Karolina Wojtal, Monika Matycz, Dorota Szymaszek, Klaudia Pylak, Magdalena Bożek, Dominika Chmiel, Patrycja Kapeluszna, Aleksandra Furgała) i 2 absolwentki (Natalia Basa, Klaudia Haratym) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z klas gastronomicznych uczestniczyło w praktykach zawodowych z dziedziny gastronomii na Sycylii. 

    Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Zielony Słoń. Fundacja “Zielony Słoń” na podstawie umowy z FRSE nr POWERVET-2016-1-PL01-KA102-024895 realizuje projekt „Praktyki gastronomiczne na Sycylii” w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
    Celem projektu było podniesienie umiejętności zawodowych uczniów i absolwentów szkół gastronomicznych poprzez praktyczną naukę zawodu. Poprzez realizację niniejszego projektu dąży się do podniesienia poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności, w szczególności w zakresie ich przydatności dla rynku pracy dzięki możliwościom dotyczącym mobilności edukacyjnej oraz dzięki zacieśnionej współpracy między środowiskiem kształcenia i szkolenia a środowiskiem pracy.
    Miejscem praktyk była Barcellona Pozzo di Gotto. Jest to miejscowość położona na północnym wybrzeżu Sycylii. Należy do prowincji miasta Mesyna, jednego z najważniejszych miast na Sycylii. Barcellone Pozzo di Gotto zamieszkuje ok. 50000 mieszkańców. Jest to spokojne miasto, położone nad morzem, bardzo tłumnym i głośnym podczas dnia i spokojniejszym wieczorami. Jest tutaj wiele interesujących miejsc do odwiedzenia takich jak parki narodowe, muzea, starożytne wioski i zabytki.
 Staże zostały zapewnione w najlepszych lokalach gastronomicznych w regionie.
Były to:
U FUNNU s.r.l., Piazza S. Sebastiano 10, Barcellona Pozzo di Gotto 
Masterchef Steak House, Via Ferdinando D’Amico 9, Barcellona Pozzo di Gotto 
DOP, Piazza Stazione 22/23, Barcellona Pozzo di Gotto 
Perditempo, Via Longo, Barcellona Pozzo di Gotto 
Marius il Ristorante, Via Arcodaci 14/16, Barcellona Pozzo di Gotto 
Da Carmelo SC S.R.L.S. , Via Stretto V Garrisi 33, Barcellona Pozzo di Gotto 
La Galleria, Via Giuseppe Garibaldi 93, Barcellona Pozzo di Gotto 
   W ramach praktyk uczennice między innymi uczyły się planowania produkcji danej potrawy, monitorowania stanu zapasów i składania zamówień, obsługi wybranych urządzeń gastronomicznych, utrzymywania bezpiecznego i higienicznego miejsca pracy, przyjmowania zamówień i informowania gości o wyborze posiłku, zrozumienia i obsługi narzędzi sprzedażowych, zrozumienia różnych kultur kulinarnych i nawyków żywieniowych, doboru zastawy stołowej, organizacji i realizacji imprez z punktu widzenia gastronomicznego itp. 
    Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali "A certyfikat kwalifikacyjny Rocca" oraz EUROPASS. 
    W czasie wolnym uczennice miały okazję odwiedzić kilka wspaniałych miejsc na Sycylii i poznać kuchnię włoską i sycylijską w lokalnych restauracjach. Mamy nadzieję, że ich doświadczenie życia za granicą było pomocne i kulturowo satysfakcjonujące. Po powrocie podzieliły się z pozostałymi „Kulinarnymi” swoimi spostrzeżeniami oraz kilkoma przepisami. Na początek zachęcamy was do spróbowania arancini. A już wkrótce kolejne włoskie przepisy. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz