Krajanka piernikowa

Pierniczkowo u nas ostatnio i to bardzo, no cóż się dziwić  zbliżają się święta i to dużymi krokami. Tym razem pierniczki dla niecierpliwych, bowiem nie trzeba ciasta na nie wałkować, ani też ich wykrawać, ani też żmudnie po upieczeniu dekorować. Krajankę piernikową formuje się podobnie jak kopytka, a lukruje mieszając z lukrem w misce. A smak jak typowy pierniczek, zatem do dzieła- raz dwa i zrobione. 



Składniki:

550 g mąki pszennej 
200 g mąki żytniej
200 g cukru
1/2 szklanki wody (125 ml)
300 g płynnego miodu
1 i 1/2 szklanki mleka 
3 łyżki masła
3 łyżki przyprawy do piernika (20g)
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/3 łyżeczki soli

Lukier:
150 g cukru pudru
¼ łyżeczki oliwy 
kilkanaście kropli aromatu waniliowego
3-4 łyżki gorącego mleka

Połowę cukru wsypać do garnka i karmelizować na brązowy kolor. Raz czy dwa zamieszać. Kiedy się skarmelizuje, zalać wodą –ostrożnie, bo pryska. Następnie dolać miód, wsypać resztę cukru i dolać mleko. Mieszać i zagotować – ma być bardzo gorące, a karmel z dna ma się rozpuścić. Do jeszcze bardzo ciepłego, dodać masło oraz przyprawę korzenną. Dokładnie mieszać i odstawić, aż masło się rozpuści.
Do miski wsypać obie mąki, sodę oraz sól i dokładnie wymieszać –najlepiej trzepaczką, bo od razu spulchnia się mąkę. Wlać bardzo ciepłe mleko z miodem i dodatkami. I wyrabiać na ciasto (można za pomocą  miksera z nakładką do ciasta drożdżowego. Wyrobione ciasto jest miękkie, ale zwarte i dość sztywne, nie lepi się mocno do dłoni. Przykryć miskę ściereczką i zostawić je do odstania na co najmniej 3 godziny w chłodnym miejscu.
Przełożyć ciasto na podsypaną mąką stolnicę. Ciasto dzielić na kilka części i z każdej formować podłużne wałki (jak na kopytka), lekko spłaszczać i kroić w mniejsze kawałki. Pierniczki układać na wyłożonej papierem do pieczenia blasze zachowując odstępy. Wstawić do rozgrzanego do 170 stopni piekarnika. Piec ok. 20 minut. Upieczone zostawić do wystygnięcia. Jeśli się posklejały, to rozdzielić je póki gorące

Zrobić dość rzadki lukier. Do cukru pudru dodać oliwę, aromat waniliowy oraz gorące mleko. Mleko dodawać stopniowo, łyżka po łyżce i mieszając oceniać konsystencję –ma być bardziej płynny niż zwykle. Lukrem zalać pierniczki w misce. Dokładnie wymieszać (np. dwoma łyżkami), rozprowadzając lukier po krajance, po czym wyłożyć je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i zostawić, aż zastygnie.














Komentarze

Popularne posty