Rogale ala Świętomarcińskie

Rogale świętomarcińskie to tradycyjnie wypiekane ciasteczka na 11 listopada w Poznaniu. Że w Poznaniu nie byliśmy, a rogale takie próbowaliśmy tylko z marketów to nie jesteśmy w stanie ocenić czy te nasze to takie tradycyjne, akuratne. W związku z tym głowy sobie nie damy za nie uciąć, ale wiemy jedno są przepyszne. No po prostu mega pyszne, słodkie, bakaliowe, cudowne, pracochłonne również, ale smak rekompensuje ten nakład pracy. 

Składniki:

Ciasto:
200 ml ciepłego mleka
3,5 g drożdży suszonych
60 g cukru
500 g mąki
1 jajko
1/4 łyżeczki soli
60 g masła

Dodatkowo:
200 g masła
60 g mąki

Nadzienie:
100 g białego maku
150 g orzechów włoskich i migdałów
3/4 szklanki cukru
1 łyżka kwaśnej śmietany 12% lub 18%

Dodatkowo:
cytryna
200 g cukru pudru
100 g migdałów obranych i posiekanych


Do miski przesiać mąkę, dodać drożdże, sól i dokładnie wymieszać. Mleko podgrzać aby było ciepłe, masło rozpuść. Jajka ubić z cukrem na jasną masę, a następnie dodać do suchych składników i całość zagnieść.
Na koniec stopniowo dodawać rozpuszczone masło i wyrabiać ciasto do momentu, aż stanie się elastyczne i nie będzie kleić się zbyt mocno do rąk. Przełożyć je do miski, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłym miejscu bez przeciągów na około 30-40 minut do wyrośnięcia. Masło (200 g) dokładnie zagnieść z mąką, wyłożyć na papier do pieczenia i uformować prostokąt, nie grubszy niż 0,5 cm. Zawinąć w papier do pieczenia i odłożyć do lodówki do schłodzenia.Kiedy ciasto drożdżowe już wyrośnie, należy wyjąć zagniecione masło z mąką z lodówki i odłożyć na chwilę aby nieco zmiękło. W tym czasie ponownie zagnieść ciasto drożdżowe i rozwałkować je na prostokąt. Schłodzony płat masła wyłożyć na około 2/3 powierzchni ciasta drożdżowego, zostawiając 2 cm marginesy po brzegach na zlepienie ciasta.  Pustą 1/3 ciasta złożyć do środka (zakrywając połowę części z masłem), a następnie założyć na to pozostałą część z masłem w taki sposób, aby powstały trzy warstwy. Miejsce łączenia oraz boki dokładnie przykleić do siebie, lekko rozgnieść wałkiem, a następnie zdecydowanymi, ale ostrożnymi ruchami rozwałkować wszystko na prostokąt. Ponownie złożyć całość na trzy, jak za pierwszym razem, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na około 40 minut do schłodzenia. Po tym czasie wyjąć ciasto z lodówki i powtórzyć wałkowanie i składanie, owinąć folią i schłodzić kolejne 40min. Po tym czasie powtórzyć czynność ostatni raz..
Migdały, orzechy i mak sparzyć wrzątkiem (każde osobno) i odstawić na około 15-20 minut, a następnie odcedzić.Migdały obierać ze skórek. Mak odcedzić przez czystą lnianą ściereczkę. Odcedzone orzechy i obrane migdały wymieszać z makiem i zmielić. Dodać śmietanę, cukier i dokładnie wymieszać. Masa powinna być lekko wilgotna i nie powinna się rozsypywać. Jeżeli będzie zbyt sucha, można dodać odrobinę śmietany.
Przygotowane ciasto rozwałkować na prostokąt o grubości około 3 mm. Podzielić na długie trójkąty o małej podstawie i na każdy z nich wyłożyć nadzienie, zostawiając około 1 cm marginesów ze wszystkich stron. Zwijać rogale niezbyt ściśle, pamiętać aby koniec ciasta znalazł się pod rogalem. Przygotowane rogale poukładać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 40 minut. Piekarnik nagrzać do temperatury 180°C. Przed pieczeniem posmarować rogale roztrzepanym jajkiem i piec około 30 minut do zarumienienia. Po upieczeniu odstawić rogale do przestudzenia. Przygotować lukier, polać nim rogale i posypać posiekanymi migdałami.










Komentarze

Popularne posty