Chałajda z młodych pokrzyw według prababci Zosi
Kolejna propozycja kuchni lubelskiej regionalnej. Może nawet kuchni z bardzo wąskiego regionu okolic Gminy Izbica. Jest to wersja chałajdy z młodych listków pokrzywy, ale bardziej popularną wersją była z młodych listków lebiody, którą współcześnie bardzo trudno znaleźć na zagonach. Potrawa bardzo specyficzna, nie każdemu posmakuje, ale kto lubi szpinak to gwarantujemy, że zakocha się w chałajdzie. My uważamy, że należy spróbować owego dania, dlatego je zrobiliśmy i zaprezentowaliśmy. I życzymy smacznego.
Składniki:
2 główki sałaty
garść szczawiu
1/2 kg młodych listków pokrzywy
2 pęczki szczypiorku
2 pęczki koperku
2 pęczki natki pietruszki
pęczek liści czosnku
1/2 litra mleka
200 g śmietany 18%
4 ząbki czosnku
sól, pieprz czarny i ziołowy
ewentualnie zasmażka: 2 łyżki tłuszczu (według oryginalnego przepisu smalcu, ale może być też olej) i 2 łyżki mąki pszennej zezłocić
Wszystkie składniki porządnie umyć. Sałatę, pokrzywy, szczaw, pokrojone liście czosnku zalać wodą i od momentu zagotowania gotować na niewielkim ogniu około 10 minut. Mleko ugotować razem z posiekanym szczypiorkiem i przestudzić. Zieleninę dokładnie odcedzić, przestudzić zalać mlekiem i zblendować, dodać koperek i natkę, przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawy i ewentualnie przestudzoną zasmażkę.
Pierwszy raz spotykam się z taką nazwą :)
OdpowiedzUsuńSuper, że możemy zaskoczyć potrawami z naszego regionu ;)
UsuńChałajda czyli lebioda nazywana jest w gminie Skierbieszów i do dziś jest spożywana
OdpowiedzUsuńLebioda,komosa,łopucha i inne nazwy to najzdrowsze warzywo,teraz zapomniane na rzecz szpinaku
OdpowiedzUsuń